A klímaváltozás miatti uniós és globális vállalások eddig is jelentős, működésüket alapjaiban befolyásoló energetikai és karbonsemlegesítési lépésekre kényszerítették a vállalatokat, de a szomszédos Ukrajnában kitört háború olyan szintre pörgette az energiaválságot, hogy még a magyar háztartásokat is utolérte. Az elszabaduló árak olyan takarékoskodási hullámot indíthatnak el, amelyben Széll Szilárd, a Grape Solutions vezérigazgatója szerint kulcsszerepet kaphatnak azok a fejlesztések, amelyek az energiafogyasztások adatai alapján optimalizálni tudják a már meglévő rendszereket.
Jelenleg egyetlen európai uniós tagállam sem tekinthető teljes mértékben felkészültnek az okos épületek jelentette előnyök kiaknázására - áll a brüsszeli székhelyű BPIE (Buildings Performance Institute Europe) kutatóintézet jelentésében ("Készen áll-e Európa az okos épületek forradalmára?"). Az egyes országok ugyanakkor jelentősen eltérő képet mutatnak: míg több állam érdemi előrelépést tudott elérni az egyes részterületeken, mások - így Magyarország is - igencsak lassan kapcsolnak.
Első ízben rendezték meg a héten Budapesten az Okos Jövő Fórum konferenciát, amelynek témája a jövő energiaellátásával kapcsolatos kihívások intelligens eszközökkel és megoldásokkal történő kezelése volt. A konferencia előadói rámutattak, hogy a világ energiaellátása jelentős átalakuláson megy keresztül, az infokommunikációs eszközök egyre nagyobb szerepet fognak betölteni a fogyasztók hatékonyabb és tisztább energiaellátásában, és hogy hazánkban nagyfokú együttműködésre van szükség az érintett piaci szereplők részéről annak érdekében, hogy tartani tudjuk a lépést az új technológiák fejlesztésében élen járó országokkal.
A Magyar Telekom 2010-ben hozott vérpezsdítést a hazai energiaellátásba, amikor szabadpiaci kereskedőként fix kedvezményeket kezdett kínálni lakossági ügyfelek részére is. A Portfolio.hu Pataki Róberttel, a társaság üzletfejlesztési vezérigazgató-helyettesével beszélgetett a rezsicsökkentésről, a MOL-lal kötött együttműködésről, digitális otthonokról és a csoport energiapiaci terveiről.
Az okos mérőeszközök tömeges alkalmazása kínálja az egyik legjobb megoldást az Európai Unió 2014-ben életbe lépő új energia-megtakarítási követelményeire. A közösség energiahatékonysági irányelve értelmében 2014-től a tagországokban évente 1,5 százalékkal kell az energia-felhasználást csökkenteni, ám az okos mérőeszközökkel akár 5-15 százalékos energia-megtakarítás is lehetséges. A nyugat-európai országokban rohamosan terjedő intelligens rendszerek segítségével elérhető anyagi megtakarítás pedig több mint kétszer akkora, mint a működtetésükkel együtt járó kiadások összege - hangsúlyozzák az Okos Jövő Innovációs Klaszterhez csatlakozott vállalatok vezetői.
Egyre nehezebb helyzetben Kijev.
Az amerikai elnök a CPAC konferencián beszélt.
A fentanil-válságról és az ukrajnai háborúról tartottak megbeszélést.
Erős megosztottságot eredményezett a lépés a tagállamok között.
Sok kérdést vet fel Orbán Viktor miniszterelnök bejelentése.
A „woke” kiadások lefaragása csak elhanyagolható része volt a teljes költségcsökkentésnek.
A magyar bankoknak lépniük kell!
Attól függ, mit nézünk.
Rossz hírek jöttek az iparból.